X


ZAMANSIZ, ÖZGÜN, YENİLİKÇİ, EL YAPIMI VE İŞLEVSEL... KURUCULARININ DİLİNDEN 15 WEST...

image banner

Markanızı 5 kelimeyle tanımlayın desek...?
Zamansız, özgün, yenilikçi, el yapımı ve işlevsel.

Markanızı oluşturma sürecinde en zorlandığınız şey neydi?
Markamızı oluşturma sürecinde en zorlandığımız şeyler, iç mimari alanına dahil olmadan ürünlerimizi son alıcıya ulaştırmanın yollarını keşfetmek ve dijital platformlarda markamızın varlığını sürekli kılmaktı.

Nasıl evlerde büyüdünüz?
Ekin: Annem heykeltraş ve aynı zamanda iç mimariye çok ilgili olduğu için özenle döşenmiş, farklı malzemelerin ahenk içinde kullanıldığı yenilikçi ve modern bir evde büyüdüm.

Begüm: Sanat ve tasarıma değer verilen bir evde büyüdüm. Özellikle antika tasarım objeleri ve sanat eserlerini inceleyerek büyüme fırsatımın olması beni genç yaştan yaratıcı bir alanda çalışmaya yönlendirdi.
Tasarımcı olmaya karar verme sürecinizden bahseder misiniz?
Ekin: Sıfırdan bir şeyler yaratmak her zaman hoşuma gitmiştir. Var olmayanı hayata geçirmek ve sonrasında ortaya çıkan oluşumu izlemeyi her zaman büyüleyici bulmuşumdur. Bu unsurlar beni Rhode Island School of Design’da mobilya tasarımı okumaya yönlendirdi.

Begüm: Çocukluğumdan beri el işini kapsayan ugraşlara yatkınlığım vardı. Çizim yapmak ve objelerin varoluşunu incelemek (yeri geldiğinde demonte etmek, yeri geldiğinde parçaları biraraya getirmek) her zaman bana zevk vermiştir. Tasarımcı olmayı seçerken yaratıcılığımı kullanacağım bir alanda calışıyor olmak benim için önemli bir kriterdi. Sonunda, teknik bilgiler, üretim bilgisi, çizim ve yaratıcılığın kesişimi olarak gördüğüm endüstriyel tasarım bölümünü seçtim.
Neyle hatırlanmak istersiniz?
Uzun yıllar kullanılan ve kullanıcısına zevk veren mobilya ve aksesuar tasarımlarımızla ve (özellikle yerel Türk) el işçiliklerinin yaşamının devam etmesine katkıda bulunarak...

Kimler, neler size ilham veriyor?
Yaşamakta olduğumuz hayatın kendisi bize ilham vermekte. Özellikle seyahatlerimizde yaptığımız gözlemler, doğanın mucizevi formları ve yerel üretim tekniklerinden ilham almaktayız.Pazarlama stratejileriniz tasarımlarınızı etkiliyor mu?
Tasarım yaparken, ürünlerimizin geniş kitlelere ulaşabilmesi için pazarlama stratejimizi her zaman bir etken olarak görüyoruz. Estetik açıdan uyumlu bir ürün yelpazemiz olmasının yanısıra her tasarladığımız ürünün hayata geçme aşamasında fiyatlandırma, üretim teknikleri, günümüzün trendleri gibi birçok etkeni göz önünde bulundurmamız gerekiyor.

Gelecek nereye gidiyor, 2020 trendleri sizce neler?
Trendleri yaşam koşullarının oluşturduğuna inanıyoruz. Uzun zamandır artan seri üretim talebi dolayısıyla değerini kaybetmekte olan el işçiliğinin yeniden değer kazanmaya başladığını görüyoruz. Günümüzün global pazarı sayesinde kullanıcılar farklı ülkelerin yerel işçiliklerin kullanıldığı özgün tasarımlara kolayca ulaşma fırsatına sahipler.

Bir süredir görmekte olduğumuz sürdürülebilir ürünler ve artık her tasarımcının sahip olması gereken (çevre ve günümüz koşullarına) duyarlılık gelecek yıllarda da hayatımızın bir parçası olmaya devam edecek.