X


THE TWIST MUSEUM

image banner

Bjarke Ingels Group’un Norveç’teki ilk projesi olan Twist Museum tamamlandı. Kistefos Heykel Parkı'nda yer alan ve bir köprü gibi tasarlanan müze, aluminyum kaplanan cephesinin kıvrılan formuyla estetik değeri yüksek heykelsi görüntüler ortaya çıkarıyor. BIG kurucusu Bjarke Ingels’ın deyişiyle yaşanabilen bir köprü olan bu yenilikçi proje nehir için yeni bir geçiş alternatifi sunarak parkın sirkülasyonunu da iyileştiriyor.
Kistefos Müzesi ve Heykel Parkı Christen Sveaas tarafından 1996 yılında kurulmuş. Endüstriyel bir müze olan yapı sergi alanlarına ve Anish Kapoor, Olafur Eliasson, Fernando Botero gibi isimlerin farklı ölçeklerdeki işlerine ev sahipliği yapıyor.
BIG 2015 yılında bölgeyi mutlaka görülmesi gereken bir kültür rotası haline getirmek üzere açılan yarışmayı kazanmış ve Twist’in ilk konseptini açıklamıştı. Bölgenin endüstriyel geçmişine gönderme yapmak amacıyla tercih edilen aluminyum malzeme aynı zamanda yansıma efekti ile dönerken oluşan burgunun etkisini ve hissiyatını arttırıyor. Burulmanın güney bölümünde yer alan iki kat yüksekliğe sahip monolitik giriş ile ziyaretçiler mekana yönlendiriliyor. Bjarke Ingels tarafından ‘içe dönük’ olarak adlandırılan penceresiz bölüm ise girişten geçince hemen karşınıza çıkıyor. Kuzey bölümde yer alan cam duvar nehir ve gökyüzü manzarasını aynı anda deneyimlemeyi mümkün kılan panoramik görüntüler sunuyor.
Eğimli camlar sayesinde içeri alınan gün ışığı üç adet ana sergileme mekanına dağılıyor. Başta ve sonda yer alan galerilerde bolca ışık alan ve manzaralı odalar oluşurken, ortada heykeller için ayrılmış ve çatıdan ışık alan bir alan bulunuyor. Bu mekanların en önemli özelliği farklı programlar ve mekansal düzenlemeler düşünülerek esnek tasarlanmış olmaları. Böylece mekanlar kendini Kistefos’un farklı sanatsal düzenlemelerine kolayca adapte edebiliyor.
Kopenhag merkezli ofis Bjarke Ingels Group tarafından hayata geçirilen bu büyüleyici atmosferde yer alan ilk sergi Hodgkin and Creed 17 Kasım 2019 tarihine kadar ücretsiz bir şekilde gezilebilecek.


Lokasyon: Jevnaker Municipality, Norveç
Proje Yılı: 2019
Mimar: Bjarke Ingels Group
Fotoğraflar: Laurian Ghinitoiu
Kaynak: dezeen, archdaliy
EDTİTÖR: SERAY TULAY