X


MORPHEUS HOTEL

image banner

2017 yılında 32 milyona yakın turist ağırlayan Macao Yarımadası gelecek senelerde daha da artması beklenen ziyaretçi sayısı ile Asya’nın en önemli turistik lokasyonlarından. Zaha Hadid Architects tarafından tasarlanan Morpheus Otel de Macao’nun en popüler yerlerinden biri olan Cotai’de konumlanmış. Çin’in zengin oymacılık geleneklerinden ilham alan tasarım, akışkan formu ve kullanılan ileri inşaat teknolojileri ile dikkat çekiyor.
Dikdörtgen ayak izinden dikey bir şekilde uzayan formun yer yer oyulması hem iç mekanda hem de cephede etkileyici görüntüler ortaya çıkarıyor. Bu farklı yapı şehirden bir heykel gibi algılanırken, içerisinde dolaşan ziyaretçilerde ise kentsel bir pencereden şehre bakıyorlarmış hissi yaratıyor. Zemin kattan 3 katlı başka bir yapıya bağlanan Morpheus binası 770 adet misafir odası, süitler, gökyüzü villaları, toplantı ve etkinlik alanları, oyun odaları, restoranlar, spa ve havuz gibi birçok fonksiyonu bünyesinde barındırıyor. Tasarım bu farklı fonksiyonları tek bir zarf cephe ile kaplayarak birleştiriyor.
Varolan eski vakıfların izinden yola çıkılarak tasarlanan 40 katlı yapının podyumunda düşey sirkülasyonu sağlayacak iki adet çekirdek bulunuyor. Çatı katlarında çözülen birçok ortak kullanım alanına bu çekirdek yardımıyla ulaşılabiliyor. Yapının formu ve yarıkları yerel planlama kurallarınca belirlenen 160m’lik maksimum yüksekliği geçmeden, optimum kullanım alanları yaratmak üzere oluşturulmuş. Aslında yapı zeminde ve çatıda birleşen iki adet kuleden oluşuyor. Bu iki kule arasındaki merkez galeri boşluğu yapının yüksekliğini oluşturuyor ve açılan boşluklar kuzey ve güney cephe arasındaki sirkülasyonu sağlıyor. Bu boşlukların bir amacı da otelin kamuya açık iç mekanını şehirle bağlayan kentsel pencereler oluşturmak olmuş.
Yapının formu ve yarıkları manzaralı oda sayısını maksimize ederken aynı zamanda hem galeriye hem de şehre bakan eşsiz köşe süitleri yaratılmasına da olanak sağlamış. Doğal formlu boşluklardan galeriyi geçen köprüler sayesinde burada yer alan restoranlar, barlar ve dinlenme alanları sıradanlıktan çok uzak mekanlara dönüştürülmüş. Dünyanın ilk serbest formlu, yüksek katlı dış iskeletine sahip yapısı olan Morpheus otel, eşsiz strüktürü sayesinde kolonsuz ve duvarsız geçilebilen geniş iç mekanlar yaratılmasına imkan tanımış.

Bu projede kullanılan teknikler ve tasarım anlayışıyla mimarlık dünyasında yepyeni olasılıkların önü açılmış. İleri seviye parametrik tasarım bilgileriyle otel estetiğini birleştiren proje yapılı çevremizin nasıl olabileceği ile ilgili yeni bir görüş ortaya koyuyor.


Lokasyon: Cotai, Macao
Proje Yılı: 2018
Mimar: Zaha Hadid Architects
Fotoğraflar: Ivan Dupont, Virgile Simon Bertrand
Kaynak: archdaily.com, Courtesy of Zaha Hadid Architects
EDİTÖR: SERAY TULAY